Vady nátěrů a jejich opravy

Nedopadl nátěr podle vašich představ? Pozorujete na něm tvorbu popraskání, steklin, záclonek, fleků, puchýřů a olupující se barvy nebo snad barva nepříjemně dolepuje, žloutne i nepravidelně matuje?

Chcete se dozvědět, proč k tomu došlo? Poradíme, nejen to, jak se vadám jednou pro vždy vyhnout, a hlavně jak je opravit. V této pasáži se budeme věnovat obecným příčinám a souvislostem vzniku vad nátěrů a možnostem jejich řešení, protože platí, že každý i nesprávně provedený nátěr lze s úspěchem opravit.

dolepovani

Dolepování 

Dolepování je stav, při kterém dochází k přilepení položeného předmětu či slepení dvou natřených ploch, které jsou obvyklým užívání k sobě přitisknuty nebo dokonce k odtržení nátěru od podkladu. Příkladem jsou obtížně oddělitelná okenní křídla a rámy, dveře a zárubně nebo pocit přilepení se k lavičce při jejím použití.

Příčinou této vady nátěru je obvykle buď volba nevhodné barvy vzhledem k funkčnímu účelu, nebo nedostatečná doba schnutí před zahájením používání. Vadu odstraníme tak, že poškozená místa jemně přebrousíme, důkladně očistíme a odmastíme speciálním odmašťovačem DENAS ODMAŠŤOVAČ a provedeme opravný nátěr vrchní barvou např. DENAS UNIVERZÁL.  V případě, že defekt zasahuje na kov, nesmíme zapomenout na antikorozní ochranu, tj. před nátěrem vrchní barvou naneseme antikorozní základovou barvu DENAS NA KOV–ZÁKLAD nebo DENAS NA KOVY 2v1. Každou novou vrstvu nátěru je třeba nechat velmi pečlivě zaschnout.

Otisk předmětů 

Vada otisku se může vytvořit na natřeném podkladu tam, kde byly položeny předměty nebo působila na nátěr dlouhodobě zátěž. Příkladem jsou otisky truhlíků na parapetu, květináčů na podlaze, hraček na poličce, rostlin na plotě.

Příčinou je použití nekvalitní nebo nevhodné barvy pro daný funkční účel. Nanesení barvy v jedné velké vrstvě nebo souvrství nátěrů, které nestačily před zatížením dobře proschnout či volba trvale pružné nátěrové hmoty, která není pro tento typ použití vhodná.

Předejít těmto poruchám lze použitím kvalitních materiálů s vyšším stupněm tvrdosti.

Dojde-li k takovému defektu je třeba porušená místa přebrousit, hluboké poškození tmelením vyrovnat a přebrousit. Před obnovovací vrstvou povrch pečlivě očistit a odmastit a zvolit barvu s vyšší tvrdostí a rychlým zasycháním. Ideální volnou na dřevo a kov jsou DENAS UNIVERZÁL, na zdivo a beton DENAS BETON nebo DENAS GARÁŽ.

spatne_kryti
praskani

Praskání a loupání nátěru

Loupající se nátěr je charakteristický výskytem souběžných vlasových trhlin s možností dalšího šupinatění, které není dané projevem stáří nátěrového filmu. K takovému roztrhnutí dochází zpravidla v celé tloušťce nátěru. Tuto vadu lze pozorovat jak u dřevěných, tak u kovových podkladů.

U kovových podkladů je typickou příčinou nedodržení předepsané teploty aplikace, výskyt vlhkosti v procesu zrání nátěru nebo nedostatečné očištění a odmaštění podkladu. U dřevěných podkladů jde mimo výše uvedené o natírání syrového dřeva bez předchozího použití napouštědla, natírání zmoklého a nevysušeného dřeva, volbu nátěrovém systému s použitím tvrdé vrchní barvy, ale nejčastěji vzniká volbou nekompatibilního sytému. To znamená volbu nevhodného barvy na původní nátěr, jako příklad můžeme uvést nátěr vodou ředitelnou krycí barvou na původní olejový základ.

Odstranění této vady představuje zopakovat celý proces nátěru od začátku. Praskliny či šupiny je třeba obrousit až na soudržný podklad, důkladně povrch mechanicky očistit a odmastit. Kovová místa s korozí nebo zbroušená na kov je nutné opatřit antikorozním nátěrem DENAS NA KOV–ZÁKLAD a poté vrchní barvou DENAS UNIVERZÁL či zvolit samozákladující barvu DENAS NA KOVY 2v1.

Dřevo obroušené až na podklad, po důkladném očištění a odmaštění se napustí napouštědlem s biocidním účinkem. Pro krycí nátěr je ideální zvolit systém základ a vrch krycí barvou, tj. DENAS NA DŘEVO–ZÁKLAD a DENAS UNIVERZÁL nebo transparentní lazuru či lak.

Stékání nátěru 

Vada se projeví výskytem steklin ve tvaru tekoucích kapek nebo jejich shluků tzv. záclonek.

K této vadě dochází při nátěrech „na stojáka“ nanesením velmi silné vrstvy nátěru nebo v důsledku přeředění barvy. Další příčinou je aplikace za nevhodných klimatických podmínek, jakými jsou vysoká vzdušná vlhkost, nízká teplota podkladu v kombinaci s pomalým schnutím barvy.

Co s tím? Zaschlý nátěr obruste, očistěte a naneste nátěr nový v několika tenčích vrstvách, barvu neřeďte. Naneste raději více slabších vrstev než jednu silnou, zvlášť za chladného počasí, kdy vodou ředitelné barvy pomaleji zasychají. Rozhodně dodržte doporučení výrobce z pohledu technologických podmínek.

stekani
puchyre3

Kráterky v nátěru

Drobné kráterky v zaschlém nátěru jsou důsledkem prasknutí bublinek během procesu zasychání zpěněné barvy. Pěnění nátěru nastane, pokud barvu místo míchání protřepeme, míchání probíhá za pomocí mechanizace ve vysokých otáčkách a dlouhém časovém úseku nebo při výrazném přeředění vodou. Pěnění též souvisí s vadami v přípravě podkladu. Odmaštění jarovou vodou bez řádného oplachu může na povrchu zanechat pěnu, na kterou barva nerovnoměrně přilne nebo při aplikaci válečkem, kde vlivem rychlých tahů dochází k pěnění a poté praskání bublinek. Proto je vhodné použít speciální odmašťovací přípravek určený k odmaštění natíraných povrchů DENAS ODMAŠŤOVAČ. Jeho odmašťovací účinek je násobně vyšší než u běžných odmašťovacích přípravků v domácnosti, navíc nepění.

Takto zasažený povrch přebruste a znovu přetřete neředěnou a dobře promíchanou barvou. Pokud barva v plechovce obsahuje bubliny, nechejte je vyprchat odstátím.

Špatná kryvost nátěru 

Projevuje se nedostatečnou krycí schopností barvy při nátěru, podklad prosvítá skrz nátěr, tvoří se fleky a šmouhy. Projevuje se při nedostatečné tloušťce vrstvy v nátěru nebo nedodržením doporučené spotřeby. Je třeba si uvědomit, že změna tmavého podkladu na světlý je proces, který klade výrazně vyšší nároky na kryvost barvy, proto je nutné vždy volit kvalitní, osvědčené barvy.

Nespojitý nátěr očistěte, odmastěte DENAS ODMAŠŤOVAČ a natřete kvalitní barvou značky DENAS, její výběr podřiďte natíranému povrchu. Špatnou kryvost do jisté míry zachráníte více vrstvami neředěnou barvou. U kvalitní barvy se s tímto defektem v zásadě nemůžete setkat.

spatne_kryti2
radkovani_2

Řádkování 

řádkování dochází špatným sléváním barvy, kdy v nátěru zůstanou tahy po štětci a netvoří se sjednoceně natřená plocha. Příčinou může být vysoká viskozita barvy, vysoká teplota natíraného podkladu a okolí či větrného počasí, kdy nátěr schne za štětcem. Použitím starého nebo nevhodného nářadí.

Povrch pečlivě přebruste, očistěte a odmastěte. Renovační nátěr proveďte vhodnou barvou, její výběr řiďte podle natíraného povrchu. Natírejte jen kvalitními pomůckami (štětec, váleček), které jsou pro natírání daného povrchu doporučené. Nátěry provádějte za příznivých klimatických podmínek.

Žloutnutí nátěru 

Projevuje se zažloutnutím části nebo celého povrchu stárnoucího nátěru. Nejpatrnější je to u bílých odstínů krycích barev nebo transparentních laků.

Nátěry žloutnou vlivem působením přímého dopadu slunečního záření, působením tepelných zářičů, těles vyzařujících teplo jako jsou radiátory, kotle. Nebo je tato vlastnost spojovaná s oxidací pojiva, např. u alkydových či olejových nátěrových hmot.

Žloutnutí zamezíme tak, že odstraníme zdroj tepelného či slunečního záření nebo volbou jiné, pro daný prostor, vhodnější barvy. Doporučujeme barvy na bázi akrylátových pojiv, které s tímto obvykle problém nemají. Před aplikací je nutné zežloutlý povrch obrousit, očistit od brusných zbytků a odmastit. Povrch natřete vrchním nátěrem barvou DENAS UNIVERZÁL, kovy barvou DENAS NA KOVY 2v1 nebo DENAS RADIÁTOR s dodržením předepsané aplikační teploty a bez přístupu vlhkosti. V exteriéru veliký pozor na spad vlhkosti.

zloutnuti
bleskova_koroze

Blesková koroze

Drobné rezavé skvrnky prostupující koroze ze základního nátěru se mohou objevit, když časový odstup mezi přípravou povrchu a nátěrem základní barvou je delší. Je třeba si uvědomit, že koroze je kontinuální, nekončící proces, který účinně blokuje až antikorozní nátěr. Ten je třeba provést bezprostředně po očištění a odmaštění povrchu.

Kromě dlouhého časového odstupu mezi očištěním a základním nátěrem může bleskovou korozi iniciovat nedůkladné odstranění korozních hnízd, působením vzdušné vlhkosti při natírání nebo aplikací barvy při nízké teplotě.

Co s tím? Rezavé plošky přebruste, odstaňte brusné zbytky a odmastěte speciálním prostředkem DENAS ODMAŠŤOVAČ, určeným speciálně pod nátěry. Podklad rychle vysušte a ideálně ihned proveďte antikorozní nátěr barvou DENAS NA KOVY 2v1 nebo systémem antikorozního základu DENAS NA KOV-ZÁKLAD a vrchní barvy DENAS UNIVERZÁL.