VYBER BARVU

Při výběru barvy nebo nátěrového systému je třeba důkladně zhodnotit všechny požadavky kladené na nátěr a správně se v nabídce zorientovat.

Barvy nebo jejich systémy vybíráme nejen podle druhu natíraného podkladu, ale zejména podle nadefinovaných nároků na jeho ochranu. Zvažují se parametry mechanického namáhání, chemické odolnosti, použití v interiéru/exteriéru, specifických vlastností, ekonomické výhodnosti.

Mechanickou odolností se myslí nejen pochozí vs. nepochozí vlastnosti, odolnost posunu břemen, pojezdu automobilů nebo manipulační techniky, ale i otěru, omyvatelnosti, protiskluznosti.

Požadavky na chemickou odolnost se hodnotí podle doby expozice a stupňů agresivity chemických látek působících na nátěrový film. Hovoříme o odolnosti běžným čisticím prostředkům, odolnost ropným produktům a jejich derivátům, zředěným kyselinám, zásadám a louhům.

Požadavky na barvu v interiéru jsou diametrálně odlišné od těch v exteriéru. Zde hraje roli působení povětrnosti, UV záření, spadů z ovzduší, kyselých dešťů, biotického napadení, ochrana před dřevokaznými houbami a hmyzem, plísněmi.

Mezi specifické vlastnosti patří ty, které jsou spojené se specifickým podkladem nebo jeho funkčním použitím. Jedná se například o tepelnou odolnost, termovodivost, hydroizolační vlastnosti, sanační protiplísňový efekt.

Proto existují barvy speciální, které deklarují ochranu konkrétního povrchu (př. kov) nebo konkrétního požadavku (př. tepelná odolnost) a univerzální, které lze použít na více podkladů současně (př. dřevo, kov, beton). Je třeba si však uvědomit, že univerzální barva, neznamená všemocná. Jako příklad si uveďme pružnost nátěru. Pokud barva garantuje pružnost nátěru na střeše nebo přizpůsobivost nátěru na objemově nestálém dřevě, pak není možné očekávat, že na dřevěné poličce se bude chovat jako tvrdý nátěr. Proto pečlivé zvážení použití barvy proto danou konkrétní realizaci téměř vždy znamená polovinu úspěchu či naopak obrovské riziko nejistého výsledku. Ten však rozhodně není dán nekvalitou barvy.

Jak si poradit s výběrem mezi systémem základ a vrch tzv. jednošichtovkou 2v1? Základní antikorozní nátěry jsou formulovány tak, aby poskytovaly maximální ochranu před korozí. Obsah antikorozních pigmentů účinně brání vzniku koroze na povrchu kovu. Nanáší se v předepsané tloušťce, zpravidla 2–3 vrstvách tak, aby se po zaschnutí vytvořil dostatečně silný nátěrový film. Odolnost UV záření, povětrnosti i estetická funkce není u základních nátěrů důležitá, tu zajišťuje nátěr vrchní barvou.

U barev 2v1 jsou vlastnosti základní antikorozní a vrchní barvy spojené do jediné nátěrové hmoty, ta poskytuje ochranu rezavění i povětrnosti a UV záření v celé tloušťce nátěru. Jedná se o jednovrstvý samozákladující nátěrový systém. Pozor, neznamená to však, že nanesení jediné vrstvy pro dostatečnou ochranu kovu stačí!ýběr